RSS Twitter Facebook YouTube
sportmods082314 980

DCRP Awards Banquet Set for November 1

Lonnie Wheatley, DODGE CITY, Kan. (October 8, 2014) – Dodge City Raceway Park brought the curtains down on the 2014 racing season in spectacular fashion with the Second Annual Jerry Soderberg Memorial on Saturday night, September 27. Now, all... Continue »
Velasquez Cel 980

Velasquez the Victor in Soderberg Memorial!

Lonnie Wheatley, DODGE CITY, Kan. (September 27, 2014) – Taylor Velasquez emerged atop a hotly-contested United Rebel Sprint Series feature event Saturday night as Dodge City Raceway Park put the wraps on the 2014 season with 111 cars filling... Continue »
urssfourwide2014 980

URSS Sprint Cars Close Out DCRP Season Saturday Night!

Lonnie Wheatley, DODGE CITY, Kan. (September 26, 2014) – Unpredictable is the word that describes the United Rebel Sprint Series at Dodge City Raceway Park. And that doesn’t apply just to 2014. It goes back several years now. The... Continue »
mods061414 980b

Season Finale Saturday Night at DCRP!

Lonnie Wheatley, DODGE CITY, Kan. (September 24, 2014) – One more night is all that remains of the 2014 season at Dodge City Raceway Park. And, in three days, a new set of track champions will be decided upon... Continue »
bubak2014 980

URSS Sprints Headline Saturday’s Soderberg Memorial!

Lonnie Wheatley, DODGE CITY, Kan. (September 22, 2014) – Dodge City Raceway Park is set for one last hoorah to finish off the 2014 season. And that takes place this Saturday night’s with the United Rebel Sprint Series headlining... Continue »

Gemmill Takes Modified Stampede by the Horns!

20 July 2014 | Featured News | |    

Brendon Gemmill Win IMCA Modified Stampede DCRP 071914Lonnie Wheatley, DODGE CITY, Kan. (July 19, 2014) – Brendon Gemmill picked off his second Dodge City Raceway Park triumph of the year by posting a $1,200 victory in Saturday night’s Second Annual Modified Stampede atop the 3/8-mile clay oval.

The Ponca City, OK, native raced past his father Troy Gemmill 13 rounds into the 30-lapper before holding off Colorado’s Eddie Belec over the closing circuits for his second consecutive DCRP score.

“I really didn’t feel comfortable out there, it was the first time we’ve had this car out this year,” Gemmill commented in victory lane.  “Sometimes the fastest car doesn’t win, this is one of those times.”

While Gemmill scored IMCA Modified honors, other winners on the night included Nate Ginest in IMCA Sport Modifieds, Perry Misner in IMCA Stock Cars, Matt O’Hair in Thunder Cars and Jarett Lunow in Hornets.

Troy Gemmill gunned into the lead at the outset of the Modified Stampede main event from his front row outside starting position with Brendon Gemmill chasing from the third starting position.

Brendon moved in to challenge after eight laps before finally slipping underneath Troy for the lead entering turn one on the 13th lap.  With the father-son Gemmill duo out front, 11th-starter Belec and 10th-starter Scott Drake moved to third and fourth by the 11th lap and made it four-way race for the point in short order.

Belec finally made his way around T. Gemmill on the 20th round and pulled alongside B. Gemmill in a battle for the lead before a caution flew for Mike Lunow with 23 laps in the books.

Gemmill took off on the restart and kept Belec several car-lengths back the rest of the way with T. Gemmill outlasting Drake for the show position.  Jeff Hunter raced from 14th to round out the top five with 15th-starter Mike Petersilie, 16th-starter Cole Traugott, Beau Davis, 17th-starter Randy Wilson and 19th-starter Cale Osborn in the top ten.

Nate Ginest Win IMCA Sport Mods DCRP 071914Great Bend’s Nate Ginest raced into the lead six rounds into the 20-lap IMCA Sport Modified main event and went on to his first DCRP score of the year.

While Ginest worked forward from the fifth starting position, Tristan Barton led the way from the front row outside ahead of Kamren Gruber with Ginest up to third by the fifth lap.  Ginest powered around both Gruber and Barton on the sixth round and never looked back.

Ginest opened up a full straightaway lead by the time a caution flew after 15 laps and then nearly re-established the same advantage in the final handful of circuits.

Ginest took the checkered flag comfortably ahead of Barton, while Toby Witthuhn took third when Gruber broke with five laps to go and held it the rest of the way.  A last-lap skirmish sent points leader Jeff Kaup from fourth to 16th with Daniel Gottschalk fourth and Austin Carter in fifth.

Perry Misner Win IMCA Stock Cars DCRP 071914In the 12-lap IMCA Stock Car feature, Perry Misner worked the upper portion of the track to race from eighth to third behind Randy Dowell and Angel Munoz on the opening round.

Misner and Munoz split Dowell for the top spot going down the frontstretch on the sixth lap and were poised to battle it out, only to have Munoz roll to a stop in turn one with a cut right front tire after seven laps.

Misner kept his chasers a handful of car-lengths back the rest of the way for his fourth DCRP win of the year with Michael Pepper making his way past Dowell for second with the white flag in sight.  Dusty Witthuhn and Reagan Sellard filled out the top five.

Matt O’Hair cashed in on Sonny O’Hair’s misfortune to capture his first 12-lap Thunder Car feature win of the year.

Sonny O’Hair gunned into the lead at the outset and held a sizable lead when his car lost power exiting turn four on the tenth circuit.  Laverne, Oklahoma’s Matt O’Hair pounced on the opportunity and raced on to the checkered flag ahead of Cody Davis with Dan Rogers claiming third.

Jarett Lunow Win Hornets DCRP 071914Dodge City’s Jarett Lunow stayed perfect in Hornet action, taking command on the second round and charging on to his sixth win of the year ahead of Brandon Bogner and Andy Copeland.

Dodge City Raceway Park kicks off the 10-day long Dodge City Days Festival on Friday night, July 25, with First Responder night featuring URSS Sprint Cars along with IMCA Modifieds, IMCA Sport Modifieds, IMCA Stock Cars and Thunder Cars.

Dodge City Raceway Park – June 19 Results:

 IMCA Modifieds Second Annual Modified Stampede:

First Heat (8 Laps):  1. 18-Austin Allen, 2. 44-Mike Lunow, 3. 01x-Beau Davis, 4. 80m-Mike Wadel, 5. 01-Jesse Smith, 6. 25-Kale Beavers, 7. 22T-Trent Gray, 8. 06-Chad Taylor, 9. 36-Travis Simmons.

Second Heat (8 Laps):  1. 57-Joel Lane, 2. 3b-Eddie Belec, 3. 3h-Ryan Heger, 4. A2-Randy Wilson, 5. 98-Danny Keller, 6. M15-Mike Martin, 7. 6c-Cale Osborn, 8. 25p-Mike Petersilie, 9. 05-Jesse Taylor.

Third Heat (8 Laps):  1. 1n-Nick Link, 2. 12d-Scott Drake, 3. 85c-Clay Sellard, 4. 8r-Jesse Richter, 5. 21h-Jeff Hunter, 6. 7s-David Solberg, 7. 16-Kevin Gray, 8. 88j-Jack Kirchoff.

Fourth Heat (8 Laps):  1. 721-Troy Gemmill, 2. G3-Brendon Gemmill, 3. 2L-Tracy Link, 4. 7n-William Nusser, 5. 9-Cole Traugott, 6. 1m-Cody Gearhart, 7. 38-Scott Brown, 8. 3c-Casey Jo Gemmill.

First “B” Feature (10 Laps):  1. 80m-Mike Wadel, 2. 25p-Mike Petersilie, 3. A2-Randy Wilson, 4. 6c-Cale Osborn, 5. 01-Jesse Smith, 6. 22T-Trent Gray, 7. 98-Danny Keller, 8. 05-Jesse Taylor, 9. M15-Mike Martin, 10. 25-Kale Beavers, 11. 06-Chad Taylor. DNS: 36-Travis Simmons.

Second “B” Feature (10 Laps):  1. 21h-Jeff Hunter, 2. 9-Cole Traugott, 3. 1m-Cody Gearhart, 4. 8r-Jesse Richter, 5. 16-Kevin Gray, 6. 7n-William Nusser, 7. 88j-Jack Kirchoff, 8. 38-Scott Brown, 9. 3c-Casey Jo Gemmill, 10. 7s-David Solberg.

“A” Feature (30 Laps):  1. G3-Brendon Gemmill, 2. 3b-Eddie Belec, 3. 721-Troy Gemmill, 4. 12d-Scott Drake, 5. 21h-Jeff Hunter, 6. 25p-Mike Petersilie, 7. 9-Cole Traugott, 8. 01x-Beau Davis, 9. A2-Randy Wilson, 10. 6c-Cale Osborn, 11. 18-Austin Allen, 12. 8r-Jesse Richter, 13. 1n-Nick Link, 14. 57-Joel Lane, 15. 3h-Ryan Heger, 16. 80m-Mike Wadel, 17. 44-Mike Lunow, 18. 1m-Cody Gearhart, 19. 85c-Clay Sellard, 20. 2L-Tracy Link.

 

IMCA Sport Modifieds:

First Heat (8 Laps):  1. 10T-Toby Witthuhn, 2. 92-Jeff Kaup, 3. 63c-Austin Carter, 4. 33d-Brendan Damon, 5. 56m-Mike Appel, 6. 29-Jacob Fehler, 7. 12-Kevin Tabor, 8. 07-Andy Barton.

Second Heat (8 Laps):  1. 3d-Daniel Gottschalk, 2. 27bg-Kamren Gruber, 3. 21J-Jeremy Sigler, 4. 22-Randle McRoberts, 5. I3-Adam Stenzel, 6. 18c-Ryan Moser, 7. 55d-Don Strecker, 8. 44-Austin Walker.

Third Heat (8 Laps):  1. 201-Nate Ginest, 2. 65J-Josh Appel, 3. 81T-Tristan Barton, 4. 33-Jason Lunow, 5. 7b-Jamie French, 6. 11-Jason Dove, 7. 39-Brian May.

“A” Feature (20 Laps):  1. 201-Nate Ginest, 2. 81T-Tristan Barton, 3. 10T-Toby Witthuhn, 4. 3d-Daniel Gottschalk, 5. 63c-Austin Carter, 6. 33d-Brendan Damon, 7. 44-Austin Walker, 8. 29-Jacob Fehler, 9. 33-Jason Lunow, 10. 39-Brian May, 11. 21J-Jeremy Sigler, 12. 7b-Jamie French, 13. 12-Kevin Tabor, 14. 11-Jason Dove, 15. I3-Adam Stenzel, 16. 92-Jeff Kaup, 17. 27g-Kamren Gruber, 18. 55d-Don Strecker, 19. 22-Randle McRoberts, 20. 07-Andy Barton, 21. 65J-Josh Appel, 22. 56m-Mike Appel, 23. 18c-Ryan Moser.

 

IMCA Stock Cars:

First Heat (8 Laps):  1. 20m-Perry Misner, 2. 2m-Angel Munoz, 3. D44-Randy Dowell, 4. 33-Marlin Hogie, 5. 3m-Eric Munoz, 6. 19-Brett Copeland.

Second Heat (8 Laps):  1. 2s-Reagan Sellard, 2. 22-Michael Pepper, 3. 96-Billy Phelps, 4. 58-Kyle Tillery, 5. 10-Dusty Witthuhn, 6. 80-Rich Wadel.

“A” Feature (12 Laps):  1. 20m-Perry Misner, 2. 22-Michael Pepper, 3. D44-Randy Dowell, 4. 10-Dusty Witthuhn, 5. 2s-Reagan Sellard, 6. 96-Billy Phelps, 7. 33-Marlin Hogie, 8. 19-Brett Copeland, 9. 2m-Angel Munoz, 10. 58-Kyle Tillery, 11. 3m-Eric Munoz (Disqualified after finishing fifth). DNS: 80-Rich Wadel.

 

Matt O'Hair Win Thunder Cars DCRP 071914Thunder Cars:

First Heat (8 Laps):  1. 2m-Matt O’Hair, 2. 91d-Cody Davis, 3. 31d-Dustin Walker, 4. 7-Tom Reed, 5. 007-Bryan Habiger, 6. 87-Norman Carr.

Second Heat (8 Laps):  1. 9s-Sonny O’Hair, 2. 17-Will Bauer, 3. 22-Dan Rogers, 4. 44b-David Berger, 5. 45p-Michael Penrod, 6. 12-Adrian Ramirez.

“A” Feature (12 Laps):  1. 2m-Matt O’Hair, 2. 91d-Cody Davis, 3. 22-Dan Rogers, 4. 17-Will Bauer, 5. 45p-Michael Penrod, 6. 7-Tom Reed, 7. 87-Norman Carr, 8. 9s-Sonny O’Hair, 9. 44b-David Berger, 10. 007-Bryan Habiger, 11. 12-Adrian Ramirez, 12. 31d-Dustin Walker.

 

Hornets:

First Heat (6 Laps):  1. 7-Jarett Lunow, 2. 82-Tyler Olson, 3. 29-Brandon Bogner, 4. 19a-Andy Copeland, 5. 10-Marci O’Hair.

“A” Feature (12 Laps):  1. 7-Jarett Lunow, 2. 29-Brandon Bogner, 3. 19a-Andy Copeland, 4. 82-Tyler Olson. DNS: 10-Marci O’Hair.

Share