Next Up - USAC Southwest Sprint Cars Freedom Tour on August 16!
RSS Twitter Facebook YouTube
Kern win 072514 980

Kern Captures URSS Honors at DCRP!

Lonnie Wheatley, DODGE CITY, Kan. (July 25, 2014) – Jared Kern survived a last-lap bid from Zach Blurton among others in heavy traffic to win Friday night’s 25-lap United Rebel Sprint Series feature atop the 3/8-mile Dodge City Raceway... Continue »
urss051014 980b

Intense Title Chases Continue on First Responders Night!

Lonnie Wheatley, DODGE CITY, Kan. (July 24, 2014) – Colorado’s Jake Bubak carries the hot hand for the United Rebel Sprint Series into Friday night’s First Responder Night event at Dodge City Raceway Park that kicks off the annual... Continue »
sprint feature start 980

URSS Sprint Cars Headline First Responders Night Friday!

Lonnie Wheatley, DODGE CITY, Kan. (July 21, 2014) – The United Rebel Sprint Series takes center stage during Friday night’s First Responder Night atop the 3/8-mile Dodge City Raceway Park clay oval that coincides with the ten-day long Dodge... Continue »
gemmillwin071914980

Gemmill Takes Modified Stampede by the Horns!

Lonnie Wheatley, DODGE CITY, Kan. (July 19, 2014) – Brendon Gemmill picked off his second Dodge City Raceway Park triumph of the year by posting a $1,200 victory in Saturday night’s Second Annual Modified Stampede atop the 3/8-mile clay... Continue »
mods2051014 980

Title Implications Abound on Saturday!

Lonnie Wheatley, DODGE CITY, Kan. (July 18, 2014) – The ground will rumble in southwest Kansas on Saturday night with the second running of the Modified Stampede atop the 3/8-mile Dodge City Raceway Park clay oval. And while the... Continue »

Results – August 24, 2013

Dodge City Raceway Park Results – Saturday, August 24, 2013

USAC Southwest Sprint Cars:

First Heat (8 Laps):  1. 50-Charles Davis, Jr., 2. 7-Michelle Decker, 3. 16-Mike Martin, 4. 20-Shon Deskins, 5. 41w-Rick Ziehl, 6. 22-Koby Barksdale, 7. 5-Tye Mihocko, 8. 11c-Michael Curtis.

Second Heat (8 Laps):  1. 78-Chris Bonneau, 2. 74-Josh Pelkey, 3. 1x-Jordan Weaver, 4. 55-Tony Everhart, 5. 45-Jeff Lowery, 6. 53-Tom Lee, 7. 22k-Kevin Barksdale.

Dash (6 Laps):  1. 41w-Rick Ziehl, 2. 20-Shon Deskins, 3. 16-Mike Martin, 4. 74-Josh Pelkey, 5. 50-Charles Davis, Jr., 6. 7-Michelle Decker, 7. 78-Chris Bonneau, 8. 1x-Jordan Weaver.

“A” Feature (30 Laps):  1. 41-Rick Ziehl, 2. 1x-Jordan Weaver, 3. 50-Charles Davis, Jr., 4. 7-Michelle Decker, 5. 5-Tye Mihocko, 6. 11c-Michael Curtis, 7. 20-Shon Deskins, 8. 45-Jeff Lowery, 9. 22-Koby Barksdale, 10. 53-Tom Lee, 11. 74-Josh Pelkey, 12. 16-Mike Martin, 13. 78-Chris Bonneau, 14. 22k-Kevin Barksdale, 15. 55-Tony Everhart (DNS).

 

IMCA Modifieds:

First Heat (8 Laps):  1. 25-Kale Beavers, 2. 3h-Ryan Heger, 3. 18-Austin Allen, 4. 16-Kevin Gray, 5. B21-Chadd Brown, 6. 98-Danny Keller, 7. 7n-William Nusser, 8. 3c-Casey Jo Gemmill (DNS).

Second Heat (8 Laps):  1. 9-Cole Traugott, 2. 88j-Jack Kirchoff, 3. 21-Van Gemmill, 4. G3-Brendon Gemmil, 5. 721-Troy Gemmill, 6. 36-Travis Simmons, 7. 96jr-Jon Herring, Jr.

Third Heat (8 Laps):  1. 02-Tyler Wilson, 2. 01-Jesse Smith, 3. 05-Rick Taylor, 4. 1n-Nick Link, 5. 22k-Brad Keller, 6. 01x-Beau Davis, 7. M15-Mike Martin.

“A” Feature (20 Laps):  1. 9-Cole Traugott, 2. 88j-Jack Kirchoff, 3. 05-Rick Taylor, 4. 721-Troy Gemmill, 5. 16-Kevin Gray, 6. 18-Austin Allen, 7. 02-Tyler Wilson, 8. 1n-Nick Link, 9. 25-Kale Beavers, 10. 96jr-Jon Herring, Jr., 11. 01x-Beau Davis, 12. 7n-William Nusser, 13. 01-Jesse Smith, 14. B21-Chadd Brown, 15. M15-Mike Martin, 16. 36-Travis Simmons, 17. 22k-Brad Keller, 18. 3h-Ryan Heger, 19. G3-Brendon Gemmill, 20. 21-Van Gemmill, 21. 98-Danny Keller, 22. 3c-Casey Jo Gemmill (DNS).

 

United Wireless IMCA Sport Modifieds:

First Heat (8 Laps):  1. 22-Randle McRoberts, 2. 10T-Toby Witthuhn, 3. 4p-Daylon Bergeron, 4. 33-Jason Lunow, 5. 65j-Josh Appel, 6. 39-Brian May, 7. 67-David Young, 8. 33m-Lucas Miller, 9. 12-Kevin Tabor.

Second Heat (8 Laps):  1. 37-Bart Baker, 2. 92-Jeff Kaup, 3. 15b-Andy Barton, 4. 31-Raymond Blackburn, 5. 44-Austin Walker, 6. 7b-Brian Peitz, 7. 40d-Steve Dent, 8. 2c-Matthew Crowell.

“A” Feature (20 Laps):  1. 22-Randle McRoberts, 2. 10T-Toby Witthuhn, 3. 37-Bart Baker, 4. 92-Jeff Kaup, 5. 67-David Young, 6. 4p-Daylon Bergeron, 7. 33m-Lucas Miller, 8. 31-Raymond Blackburn, 9. 33-Jason Lunow, 10. 7b-Brian Peitz, 11. 12-Kevin Tabor, 12. 39-Brian May, 13. 15b-Andy Barton, 14. 44-Austin Walker, 15. 65j-Josh Appel, 16. 2c-Matthew Crowell (DNS), 17. 40d-Steven Dent (DNS).